Želví školka
Školkové bydlení
Želví drobotina (cca do jednoho roku) bydlí u nás v teráriu o rozměrech 80x60x50cm.
Jako substrát používáme směs terarijní rašeliny a písku, jeden roh (asi 1/6 plochy terária) zaujímají drobné kameny a koupaliště (mělká miska s vodou a než želvata dorostou i s pár kameny).
V teráriu máme dřevěný domek (původně pro hlodavce), který většina želvat využívá k nocování.
O správnou teplotu a osvětlení se starají dvě žárovky + jeden časový spínač. Pod tepelnou žárovkou je 38-40st.C, v nejchladnější části je teplota pokojová (cca 23st.C). Druhá žárovka je zdrojem UVB. Časový spínač tepelné žárovky máme nastavený na 10hodin, UVB žárovka svítí kratší dobu.
Protože chceme mít želvata řádně socializovaná, často je vypouštíme na proběhnutí po stole, kde jim dáváme různé lezecí překážky (nejoblíbenější je přelézání pastelek, šplh na knihy+sjezd dolů a velmi oblíbeným sportem bylo ohlodávání adventního věnce ;-).
Krmení a napájení
Jako první krmení po narození dostávají želvata pampeliškové lupení a jetelové lístky. Pampelišky jsou nejdůležitější složkou jejich jídelníčku i později a vlastně po celý život (pampeliška má nejoptimálnější poměr Ca:P, je proto skvělým zdrojem vápníku, který je pro želvy velmi důležitý!).
Každý den jsou želvata krmena zeleným lupením (pampelišky, jetele, jitrocel, jahodník, trávy, ...). Tuto zelenou směs dáváme 1-2x denně a vždy posypeme vápníkem (čistý CaCO3), 1x týdně místo vápníku sypeme sépiovou kostí nebo vitamíny (Roboran pro plazy).
Vyjímečně, jako mlsek, dáváme na ochutnání strouhanou mrkev, okurku či granuli pro suchozemské želvy (1x týdně a vždy pouze malé množství!).
Před příchodem zimy začínáme přidávat do krmení čínské zelí a seno. Většinou od poloviny prosince krmíme směsí: čínské zelí + seno (nastříhané na malé kousky) + tráva (pěstujeme trávník v truhlíku ;-) + sušené pampelišky.
Přilepšení na zimu: ostružinové listy (pozor na trny), mrkvová nať (moc se na ni nehrnou), kalisie (Callisia repens či C.turtle) - pokojová kytka vhodná pro býložravé plazi, ptáky apod. - letos máme poprvé a moc chutná ;-)
Většina želvat se chodí sama aktivně napít, u některých si nejsme jisti a tak je 1x týdně dáme do misky s vodou (často ponoří celou hlavu a zůstávají tak i více minut). V koupeli se také často vyprázdní.
Jednou za měsíc želvata vážíme, abychom měli jistotu správného růstu.